Pranešimai spaudai

2016
rugpjūčio
12 d.

Šventojoje stovyklaujantys Kaliningrado srities mokiniai kuria „Rėzaniumą“

Kūrybinės stovyklos stovyklautojai

Šventojoje veikiančioje Kaliningrado vaikų kūrybinėje stovykloje „Palikimas 3“, naudojant piešimo smėlyje techniką, kuriamas muzikinis animacinis filmas „Rėzaniumas“. Šiemet čia stovyklauja apie dvidešimt Kaliningrado srities mokyklų mokinių. Šią vaikų kūrybinę stovyklą parėmė Švietimo ir mokslo ministerija.

Trylikos šešiolikos metų paaugliams susidoroti su nelengva kūrybine užduotimi – pagal Liudviko Rėzos veiklos ir kūrybos motyvus sukurti animacinį muzikinį filmą – padeda jauni muzikos, teatro ir dailės profesionalai: kompozitorė Juta Pranulytė, etnomuzikologė Emilija Vaiginytė, džiazo muzikantas ir kompozitorius Mantvydas Pranulis.

Stovyklautojai nagrinėjo Mažosios Lietuvos dainas, užrašytas Liudviko Rėzos. Ne tik mokėsi melodijų ir tekstų, bet ir ieškoje inovatyvių muzikinių sprendimų. Rėzos dainas aranžavo, užrašytiems tekstams kūrė melodijas. Kurdami stebėjo ir supančią aplinką: įvairūs objektai panaudoti originalių kompozicijų kūrybai,  analizuoti garsai, surengtos soundscape / field recording kūrybinės dirbtuvės, o įrašyti garsai pateko į filmo muzikos takelį. 

Šių metų stovyklos tema pasirinkta pažymint Liudviko Rėzos 240 gimimo metines. Rėzaniumas – tai Liudviko Rėzos lėšomis pastatytas bendrabutis neturtingiems studentams. Šis pastatas yra išlikęs iki mūsų dienų.

Stovykloje taip pat mokomasi lietuvių kalbos ir liaudies dainų, rengiami lavinantys ir sportiniai žaidimai, pažintinės išvykos į Klaipėdą ir Palangą. Čia sukurtą muzikinį animacinį filmą vėliau galės išvysti Kaliningrado srities ir Lietuvos žiūrovai.

Animacinį muzikinį filmą „Rėzaniumas“ kūrėjai numatę pristatyti Kaliningrade, Liudviko Rėzos kultūros centre Juodkrantėje, Klaipėdoje, Vilniaus lietuvių namuose, Utenos rajono švietimo centre.

Stovyklos „Palikimas 3: Liudvikas Rėza“ garso įrašų galima paklausyti čia: https://soundcloud.com/palikimas3

Mokinių kūrybines stovyklas trečius metus organizuoja Kaliningrado regioninė lietuvių kalbos mokytojų asociacija. Pirmosios dvi stovyklos, skirtos Kristijonui Donelaičiui ir Mikalojui Konstantinui Čiurlioniui paminėti, buvo surengtos Kaliningrado srityje. Šio projekto sumanytojas ir vadovas – Kaliningrado regioninės lietuvių kalbos mokytojų asociacijos pirmininkas Aleksas Bartnikas.

Liepą Alantoje taip pat vyko Švietimo ir mokslo ministerijos paremta lietuvių kalbos ir kultūros stovykla, skirta Rusijos Šiaurės ir Sibiro lietuvių vaikams. Joje stovyklavo daugiau nei 30 vaikų.

O Rumšiškėse antrus metus buvo surengta užsienio lietuvių jaunimo, atvykusio iš 7 šalių, vasaros stovykla. Stovyklautojai pastatė miuziklą, kuriame skamba šiuolaikiškai aranžuotos lietuvių liaudies dainos.

Stovyklų tikslas – padėti lietuvių bendruomenėms užsienyje išsaugoti tautinę kultūrą, gimtąją kalbą, identitetą, palaikyti ir stiprinti ryšius su Lietuva.

 

Švietimo ir mokslo ministerijos
Komunikacijos skyrius
Tel. (8 5) 219 1235
El. p. info@smm.lt