Švietimas Covid-19 sąlygomis

Tyrimas kaupiniais

Saugus grįžimas į mokyklą: tyrimo kaupiniais procesas

Tose savivaldybėse, kuriose sergamumas koronavirusu per pastarąsias 14 dienų 100 tūkst. gyventojų siekia 200 atvejų, pradinių klasių mokiniai ugdomi nuotoliniu būdu arba šių savivaldybių pasirinktose ugdymo įstaigose - mišriu būdu, periodiškai atliekant mokinių, jų šeimų ir mokyklose kontaktiniu būdu dirbančių darbuotojų bandomąjį profilaktinį tyrimą.

Ką reiškia tyrimas kaupinių metodu?

Atliekant profilaktinį tyrimą kaupinių metodu, ėminiai grupuojami iki 5 ėminių toje pačioje virusologinėje terpėje, o taikant šį tyrimo metodą specialus tamponėlis įkišamas į nosies landą ne giliau kaip 1,5–2 cm.

Kuo kaupinių metodu atliekamas tyrimas skiriasi nuo įprastai atliekamo tyrimo iš nosiaryklės mobiliuosiuose punktuose?

Tyrimas kaupinių metodu atliekamas imant po mėginį iš nosies landos (negiliai, 1,5–2 cm) kiekvienam namų ūkio nariui, kurių ėminiai grupuojami viename mėgintuvėlyje. Standartinis PGR tyrimas yra atliekamas vienam asmeniui imant mėginį iš nosiaryklės (giliau nei nosies landos), dedant paimtą mėginį į individualų, asmeniui skirtą, mėgintuvėlį.

Kaip vykdomas tyrimas?

Tyrimas vykdomas dviem etapais:

Pirmuoju etapu tyrimas atliekamas pradinių klasių mokiniams ir jų namų ūkių nariams bei mokyklose kontaktiniu būdu dirbantiems darbuotojams ir jų namų  ūkiams. Tyrimas atliekamas mobiliame punkte.

Antruoju etapu, po 4–7 dienų, tyrimas atliekamas mokyklose, jame dalyvauja tik mokiniai ir kontaktiniu būdu dirbantys mokyklų darbuotojai. Antruoju etapu atliekamas tyrimas kartojamas periodiškai tiriant tik mokinius ir mokyklos darbuotojus, turinčius kontaktą su mokiniais.

Kaip registruotis į tyrimą kaupinių metodu?

Sutinkantys testuotis namų ūkio asmenų duomenys (asmens kodas, vardas, pavardė, telefonas) yra pateikiami ugdymo įstaigai. Visi asmenys yra užregistruojami ir gauna tai patvirtinančią trumpąją žinutę. Tyrimo atsakymai taip pat siunčiami trumpąja telefono žinute.

Jei namų ūkio tyrimo atsakymas teigiamas, SMS žinute siunčiamas kvietimas kaupinio nariui užsiregistruoti standartiniam testui atlikti. Tokiu atveju kviečiama registruotis www.1808.lt elektroniniu būdu arba telefonu 1808 PGR profilaktiniam tyrimui.

Kaip sužinoti kada atvykti atlikti tyrimą?

Kiekvienas namų ūkio narys nurodytu telefonu gaus SMS žinutę apie tyrimo atlikimo datą ir valandą. Kiekvienam namų ūkiui iš anksto skiriamas individualus tyrimo atlikimo laikas.

Visi vieno namų ūkio nariai turi atvykti atlikti tyrimo į mobilųjį punktą vienu metu.

Ar galiu rinktis testo atlikimo laiką? Kas bus, jei negalėsiu atvykti paskirtu laiku?

Raginama atvykti nurodytu laiku. Atsiradus nenumatytoms ir itin sudėtingoms situacijoms, galima atvykti kitu, nei trumpojoje žinutėje nurodyta, laiku, tačiau tokiu atveju gali tekti palaukti eilėje. Kitomis dienomis testuotis nebus galima – reikės derinti atskirai.

Kokius dokumentus būtina turėti atvykus į mobilųjį punktą?

Su savimi būtina turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (vaikui – gimimo liudijimo, įrašo kopiją).

Kam nereikia / negalima testuotis?

Nereikia testuotis asmenims, kurie vakcinuoti du kartus (yra atlikę pilną vakcinacijos kursą); persirgusiems COVID-19 liga, kai sirgta prieš mažiau nei 90 dienų; prieš mažiau nei 60 dienų turintiems atlikto serologinio tyrimo atsakymą, patvirtinant antikūnų turėjimą.

Ar, tiriant namų ūkio asmenis, reikia įtraukti tą, kuris yra persirgęs koronavirusu mažiau nei prieš 90 dienų? Pavyzdžiui, jei vienas tėvų sirgo korinavirusu mažiau nei prieš 90 d., o kiti namų ūkio asmenys ne?

Jei namų ūkyje yra asmuo, sirgęs koronavirusu mažiau nei prieš 90 dienų, jam testuotis nereikia, visi kiti asmenys turi testą atlikti.

Jei mokinys yra persirgęs koronavirusu mažiau nei prieš 90 dienų, ar jis bei jo namų ūkis turi atlikti tyrimą kaupinių metodu?

Ne, neturi atlikti nei mokinys, nei jo namų ūkio nariai.

Ar tyrimo atlikimas mokamas?

Ne, nemokamas.

Ar tyrimas kaupinių metodu yra patikimas? Ir koks yra jo tikslumas?

Patikimas. Tikslumas 94 procentai.

Jei vaiko šeima negyvena kartu, o vaikas gyvena keletą dienų su tėčiu, keletą dienų su mama, – ar abiem namų ūkiams reikia atlikti tyrimą?

Pageidautina, kad asmenys atvyktų visi kaip vienas namų ūkis. Jei nėra galimybių, gali atvykti kaip du skirtingi namų ūkiai, tokiu atveju vaikas turės atvykti tik su vieno namų ūkio asmenimis, kitas namų ūkis atvyktų atskirai ir be vaiko. Jei bent vieno iš šių namų ūkių tyrimo, atlikto kaupinių metodu, atsakymas bus teigiamas, tai abu namų ūkiai turės atvykti pakartotinai atlikti PGR tyrimą (iš nosiaryklės).

Ar privalo tyrimą atlikti visi namų ūkio nariai, ar gali, pavyzdžiui, trys iš penkių?

Raginama testuotis visą šeimą iki 5 narių (įskaitant mokinį, mokyklos darbuotoją). Jei namų ūkį sudaro 2 nariai, turi testuotis 2 asmenys.  Optimalus kaupinio skaičius yra 3–5 mėginiai viename kaupinyje. Kuo daugiau šeimos narių testuosis, tuo tikslesnė ligos diagnostika šeimoje (testo pagalba išskiriami ir besimptomiai atvejai).

Ar galima pirmą testą atlikti tik vaikui, o ne visam namų ūkiui?

Testuojant namų ūkius tik vaikui atlikti testo negalima. Visam vaiko namų ūkiui testuotis nėra privaloma. Optimaliausia, jei tyrimą atlieka vaikas ir 2–4 namų ūkio nariai. Daugiausia iš vieno namų ūkio gali testuotis 5 asmenys.

Ar sugrįžimas savanoriškas, ar privalomas visiems? Ar kaupinio tyrimas prieš grįžtant privalomas, ar tik rekomenduojamas?

Grįžimas į kontaktinį ugdymą tik savanoriškas ir rekomenduojamas. Tam, kad pradėtų mokytis kontaktiniu būdu mokykloje, mokinio tėvai / globėjai turės pasirašyti prašymą grįžti mokytis kontaktiniu būdu ir sutikimą atlikti tyrimą bei sutikti, kad mokiniai toliau kas 4–7 d. atliktų tyrimus mokykloje.

Ar galės į kontaktinį ugdymą grįžti tie mokiniai, kurių tėvai / globėjai nesutinka, kad vaikai būtų testuojami?

Negalės. Nesitestuojančių namų ūkių vaikai tęs ugdymą nuotoliniu būdu. Taip pat nuotolinis ugdymas bus organizuojamas ir sergantiems vaikams.

Jei mokyklos darbuotojas atsisakys atlikti namų ūkio tyrimą, ar galės dirbti ugdymo įstaigoje kontaktiniu būdu?

Ne, negalės. Taip siekiama išvengti bent menkiausios rizikos.

Kas bus, jei mokinių ar darbuotojų kaupinio tyrimo rezultatas bus teigiamas?

Visi kaupinį sudarantys asmenys turės izoliuotis ir nedelsiant registruotis atlikti profilaktinį PGR tyrimą iš nosiaryklės, siekiant išsiaiškinti, ar asmuo neserga.

Kas bus, jei vienas kaupinių bus teigiamas? Ar turės karantinuotis klasė, klasės mokinių šeimos? Jei taip – kiek laiko?

Jei viename klasės kaupinių bus aptiktas virusas, bus testuojami visi į tą kaupinį patekę vaikai atskirai, kad būtų nustatytas sergantis. Visa klasė turės izoliuotis 14 dienų ir mokysis nuotoliniu būdu. Po to grįš atgal į mokyklą ir bus toliau testuojami kaupinių metodu. Susirgusiam koronavirusu mokiniui ir jo šeimai bus taikoma 10–14 dienų izoliacija.

Ar gali būti testuojami kūdikiai, 2 metų amžiaus vaikai, mažamečiai, negalią turintys asmenys?

Taip, testuojami gali būti įvairaus amžiaus ir negalią turintys asmenys.

Ar dažnai testuojant vaikus nepadidėja rizika juos užkrėsti?

Profilaktinis tyrimas kaupinių metodu ugdymo įstaigoje yra atliekamas izoliuojant vieną tiriamąją klasę. Asmens sveikatos priežiūros specialistai, imantys mėginį iš kiekvieno vaiko, laikosi visų aukščiausių saugumo reikalavimų, kaskart dezinfekuoja rankas, po kiekvieno vaiko keičia vienkartines pirštines.

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro-valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo 2021 m. kovo 12 d. sprendimu Nr. V-513 „Dėl pavedimo organizuoti, koordinuoti ir vykdyti bandomąjį savanorišką profilaktinį tyrimą ugdymo įstaigose“, grįžus į ugdymo procesą kontaktiniu būdu, kaupinių PGR tyrimas mokiniams ir mokyklos darbuotojams periodiškai atliekamas kas 4–7 dienas. Periodinis tyrimų atlikimas nepadidina rizikos užsikrėsti.

Ar turi būti testuojamas mokyklos direktorius, kiti tiesiogiai klasėje nedirbantys, bet kontaktą turintys mokyklos darbuotojai?

Taip, turi būti testuojama visa mokyklos bendruomenė, kuri fiziškai būna ugdymo įstaigoje.

Ar vaikai specialiai tyrimui skirtus mėginio pagaliukus gali patys įsikišti į nosį ir gerklę, ar tai būtinai turi atlikti specialistai?

Teisės aktuose reglamentuojama, kad ėminį specialiu medicininiu pagaliuku ima kvalifikuotas asmens sveikatos priežiūros specialistas. Vaikams patiems šiuo metu pasiimti mėginį neleidžiama.

Jei darbuotojo namų ūkį sudaro vienas asmuo, ar galima kaupinį atlikti iš kelių darbuotojų, kurių namų ūkyje yra tik vienas asmuo?

Ne. Jei asmuo gyvena vienas, tai kaupinys bus iš vieno asmens.

Po patvirtinto teigiamo atvejo mokiniui turi izoliuotis visa klasė. Ar tėvai taip pat turi izoliuotis?

Izoliuojasi tik vaikai, tačiau, vaikui izoliuojantis namuose su abiem tėvais, jie taip pat patenka į izoliaciją. Šeima turi apsispręsti pati, nes izoliacija yra galima ir su vienu iš tėvų.

Kaip mokysis vaikai, kurie negalės grįžti į klasę, jei namų ūkio kaupinio tyrimo rezultatas bus teigiamas? Kaip bus užtikrinamas lygiavertis mokymasis negalintiems būti klasėje?

Visi likę mokiniai mokysis nuotoliniu būdu ir bus užtikrinamas mišrus ugdymas.

Kaip mokykloje turės būti organizuojamas kontaktinis ugdymas?

Kontaktinis ugdymas turi būti organizuojamas klasės principu, griežtai laikantis visų saugumo reikalavimų: reguliuojant srautus, laikantis visų higienos reikalavimų, nerengiant bendrų kelių klasių veiklų, saugiai organizuojant vaikų maitinimą ir poilsio laiką. Rekomenduojama kuo labiau per visą mokyklos erdvę išdėstyti klases.

Ar tyrimo atlikimas padės neužsikrėsti mokiniams, darbuotojams koronavirusu?

Mokiniai ar mokyklos darbuotojai užsikrėsti gali įvairiose vietose išėję iš ugdymo įstaigos. Šis testavimas leidžia aiškiau matyti epidemiologinę situaciją ugdymo įstaigose, padeda greitai nustatyti besimptome koronaviruso forma sergančius asmenis ir užtikrina saugesnę ugdymosi aplinką, išvengiant koronaviruso židinių.

Kokiose mokyklos patalpose mokiniams bus atliekami pakartotiniai tyrimai ir kas dalyvaus atliekant tyrimą?

Kaupiniai bus imami klasėje, mėginius ištirti duos visi sutikę klasės vaikai, t. y. jokios atrankos nebus, tyrime dalyvauti kviečiami visi – tiek mokiniai, tiek mokyklos darbuotojai.

 

COVID-19 testavimas kaupinių metodu mobiliajame patikros punkte:

 

Mėginio ėmimas kaupinio būdu: