Pranešimai spaudai

2016
liepos
17 d.

Tarp ministrės A. Pitrėnienės išlydėtų „Misija Sibiras“ dalyvių – ir Švietimo ir mokslo ministerijos darbuotoja

Sekmadienio vakarą į vieną svarbiausių lietuvių tremtinių vietų – Igarką Rusijoje – išvyko šių metų ekspedicijos „Misija Sibiras“ dalyviai. Už Šiaurinio poliarinio rato prie Jenisiejaus esančioje Igarkoje jie ieškos nykstančių tremtinių, politinių kalinių kapų ir juos tvarkys.

Ekspedicijos dalyvių išlydėtuvėse dalyvavusi švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė į daug jėgų pareikalausiančią kelionę susiruošusiai lietuvių komandai padovanojo mėsos gaminių ir duonos. Šiemet tarp 16-os ekspedicijos dalyvių yra ir Švietimo ir mokslo ministerijos darbuotoja – Mokyklų veiklos skyriaus vyr. specialistė Ingrida Meškinytė.

„Džiaugiuosi, kad šiais metais į ekspediciją vyksta ir ministerijos darbuotoja. Norėjusiųjų būti šiame būryje buvo tūkstančiai, o pasisekė tik 16-ai. Šiandien jūs esat patys laimingiausi. Linkiu, kad grįžtumėte sveiki, patenkinti nuveiktais darbais ir pasiektais tikslais. Jūs esate gyvas įrodumas, jog mūsų jaunimas yra patriotiškas ir mylintis savo Tėvynę“, - sako švietimo ir mokslo ministrė A. Pitrėnienė.

Šiais metais 15-oji ekspedicija išvyko į vieną tolimiausių lietuvių tremties vietų – Igarką, Krasnojarsko srities šiaurėje. Čia buvo viena gausiausių vienoje vietoje susitelkusių lietuvių tremtinių bendruomenių. Vien 1948 metais į Igarką buvo ištremta apie 8 tūkstančiai lietuvių.Igarkoje iki šių dienų yra išlikusios trys lietuvių kapinės. Vienose jų – net apie 1000 kapaviečių, daugelis paženklintos lietuviškais kryžiais. Tai vienos didžiausių lietuvių kapinių buvusios SSRS teritorijoje.

„Misija Sibiras“ projekto metu jauni žmonės vyksta į apleistas Sibiro vietoves susitikti su dar ten tebegyvenančiais lietuvių tremtiniais ir sutvarkyti apleistas kapavietes. Projekto tikslas - jaunosios kartos pilietiškumo bei didžiavimosi savo valstybe jausmo ugdymas.

Per 11 trėmimo metų iš Lietuvos buvo ištremta daugiau kaip 130 tūkstančių žmonių. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro duomenimis, tremtyje ir lageriuose išgyveno daugiau kaip du trečdaliai lietuvių. Iš jų apie 80 tūkst. iki 1960 m. sugrįžo į Lietuvą.

 

Švietimo ir mokslo ministerijos
Komunikacijos skyrius
El. paštas info@smm.lt